Що треба знати про епілепсію і як надати першу допомогу

img

 

"Медицинский вестник Украины" традиционно предоставляет свои страницы рекомендациям экспертов МОЗ Украины. В сегодняшнем выпуске речь пойдет об эпилепсии.


Близько 50 мільйонів людей в усьому світі живуть з епілепсією і щороку фіксується 2,4 млн нових випадків. В Україні налічується близько 100 тисяч людей з епілепсією. Розповідаємо, що треба знати про епілепсію.

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЕПІЛЕПСІЮ

Епілепсія вважається одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини. Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються.


Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу. Іноді людина може зомліти чи втратити контроль за функціями кишечника або сечового міхура.


Напади спричинені надлишком електричних імпульсів у групах клітин різних ділянок мозку. Епілептичні напади можуть мати форму як незначних провалів у пам’яті, так і важких тривалих конвульсій, а також різнитись за частотою, трапляючись як менше разу на рік, так і до декількох випадків у день.


Один-єдиний напад іще не свідчить про епілепсію, 5-10% людей мали протягом життя один напад.


Ознаки нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Можуть виникати тимчасові симптоми, наприклад, втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші.


Люди з епілепсією, як правило, частіше мають інші проблеми фізичного характеру – переломи та забої, а також такі психологічні стани як тривожні розлади та депресія.


У 60% випадків епілепсії неможливо встановити причину виникнення, це так звана – первинна або ідіопатична епілепсія.

Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є:

  • пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню);

  • вроджені відхилення від норми або генетичні стани при наявності вад розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами;

  • важка травма голови;

  • інсульт, в результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню;

  • інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз);

  • деякі генетичні синдроми;

  • пухлини.

Докладніше: Центр громадського здоров’я МОЗ України