Безпечна медицина у мережі

img

 

В рекомендациях экспертов МОЗ Украины, предлагаемым вниманию "Медицинским вестником Украины", речь пойдет о грамотном использовании медицинских интернет – ресурсов.


Інтернет полегшує життя у буденних справах. Ми можемо замовити собі продукти, речі, бронюємо квитки або власне місце у черзі до лікаря. Проте мережа не лише спрощує нам життя, але і створює нові небезпеки. Сьогодні МОЗ України долучається до Дня безпеки в Інтернеті та розповідає вам про фейкові вакцини, недоказову медицину, онлайн-аптеки та правила, що допоможуть вам захистися. 


Ліки через інтернет


Онлайн-аптек МОЗ України не існує. Не варто замовляти ліки поштою. Згідно з законом, торгівля лікарськими засобами здійснюється виключно через аптечні заклади та не може здійснюватися дистанційно та шляхом електронної торгівлі, а також поштою і через будь-які заклади, крім аптечних, та поза ними (п. 27 Ліцензійних умов, затверджених постановою КМУ 30.11.2016 № 929). Купити фальсифікат або неякісні медичні препарати через онлайн дуже ймовірно, тому не замовляйте їх в інтернеті.


Самолікування у мережі

 

Самодіагностика у мережі часто пов'язана з народною медициною, гомеопатією та самолікуванням. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я сьогодні прихильниками народної та альтернативної медицини визнають себе понад 100 млн європейців.


Гомеопатія - це альтернативний вид медицини, тобто вона не доказова. У більшості випадків гомеопатія не нашкодить вам, але і не допоможе. Проте поки людина лікується за допомогою гомеопатії вона втрачає власний час на ефективне лікування, що може призвести до негативних наслідків для здоров'я. Жодне належне дослідження не довело, що гомеопатія здатна вилікувати будь-яку хворобу – від застуди до раку. Проте якщо виробник гомеопатичного препарату використав неякісну або небезпечну сировину або якщо процедура виробництва готових препаратів цієї категорії була порушена вони можуть зашкодити вашому здоров'ю. Детальніше про гомеопатію читайте за посиланням: https://bit.ly/38kb7vN.


Якщо самолікування точно шкідливе для вашого здоров'я без консультації з вашим лікарем, то самодіагностика може врятувати вам життя. Вчасне виявлення проблем дозволить розпочати кваліфіковане лікування.


Корисні онлайн-тести:

  • Онлайн-скриніг на ризики туберкульозу розроблений Центром громадського здоров'я (ЦГЗ) http://tbtest.phc.org.ua/

  • Опитувальник від Національного інституту раку про попередню діагностику раку шлунку та стравоходу https://bit.ly/2vnCXsi

  • Тест на ВІЛ можна зробити у мобільному додатку https://hivtest.com.ua/ua/ https://bit.ly/38i4qdH

Пам'ятайте, що тести не можуть поставити вам діагноз. Вони лише вказують на необхідність звернутися до лікаря.


Фейкові вакцини та теорії змов 


Деякі ресурси активно пропагують антинаукові ідеї та недоказову медицину. Наприклад, СНІД-дисиденти. Це група людей, які вірять в те, що ВІЛ/СНІДу не існує, тому лікуватися не потрібно. На жаль, якщо ВІЛ-позитивний пацієнт перестане вживати АРВ-терапію це не лише погіршить його здоров'я, але й може призвести до смерті. Центр громадського здоров’я спільно з The Ukrainians підготували спецпроєкт про людей, яким поставили цей діагноз і вони продовжують жити завдяки лікуванню https://bit.ly/2OKro5l.


Також у мережі розгортаються інформаційні кампанії ботів про шкідливість щеплень.. Але не лише боти розповсюджують інформацію, що підриває національну безпеку: це різного роду “експерти”, “лідери думок”, політики.


Один із популярних міфів те, що вакцини можуть викликати аутизм. Проте багато наукових досліджень спростовують такий зв’язок. Наприклад, чергові дані масштабного дослідження у Данії підтвердили, що вакцинація проти кору, паротиту та краснухи не підвищує ризик аутизму. Про факти щодо вакцинації читайте тут: https://bit.ly/2w7AP8x


Психічне здоров'я у мережі


Соціальні мережі можуть бути корисними для роботи, спілкування та відпочинку. Проте тривале перебування в мережі може негативно вплинути на вас.


Британські дослідники проєкту #StatusOfMind дійшли висновку, що соціальна мережа Instagram найбільше шкодить ментальному здоров'ю. Дослідження охопило майже 1500 людей від 14 до 24 років. У ньому було проаналізовано 5 найпопулярніших соцмереж. За результатами опитування тривале перебування в Instagram викликає відчуття роздратування та незадоволеності життям, провокує людей на булінг та знущання https://bit.ly/37efCGU.


Все ж соціальні мережі можуть стати позитивним досвідом, проте не варто забувати, що спілкування у реальному житті покращує наше самопочуття. На цьому також наголошує Національна служба здоров’я у Британії https://bit.ly/2tRKP52.


Як вберегти своє здоров'я?

  • Не витрачайте багато часу на соціальні мережі.

  • Звертайте увагу на джерело інформації та його компетенції.

  • Не купуйте лікарські препарати в інтернеті.

  • Не займайтеся самолікуванням за допомогою порад з мережі. Найкращий спосіб лікування - той, що порадив вам лікар.