

– Раніше, коли суспільство надавало шефській допомозі серйозне значення, від цього вигравали дитячі шкільні та дошкільні заклади, інтернати для дітей-сиріт. Особливо там, де будо достатньо промислових підприємств, сільськогосподарських колективів (колгоспів), – згадує Аліса Владиславівна. – Можу навести приклад Одеси та Іллічівська, де шефська допомога була найбільш розповсюдженою. І кожна школа перед новим навчальним роком була підготовлена за допомогою підприємств, які піклувалися про вчасний ремонт, про обладнання тощо. Керівництво шкіл та дитсадків про це знали, на це розраховували, і все текло собі як текло.Трохи пізніше зявилося поняття «спонсорська допомога», коли деякі підприємства і підприємці, серед яких були також батьки учнів, надавали благодійну допомогу.
Під час суспільних перемін та затяжної економічної кризи, нестабільності становище змінилося – вже стало забуватися таке явище, як шефська допомога. А в 2003 році ми повернулися до нього знову. Це було викликано насамперед скрутним становищем інтернатних дитячих закладів, де виховуються діти з неблагополучних сімей та сироти. Бо якщо в школах, припустимо, ремонти загальношкільних приміщень виконувалися за рахунок батьків, то в інтернатних закладах, зрозуміло, такого бути не могло.
І тоді було прийнято розпорядження обласної держадміністрації «Про проведення обласної благодійної акції «Державні службовці – дітям Одещини». Називаючи цей документ, заввідділом гігієни дітей та підлітків Одеської обласної держсанепідслужби Аліса Сойнікова відзначає його актуальність.

На жаль, наше знайомство з вихованцями притулку почалося з тієї причини, що там було зареєстровано спалах дизентерії. Треба ж сказати, що специфіка таких закладів полягає в тому, що діти туди можуть поступати прямо з вулиці – необстежені, вони можуть занести в заклад будь-яку інфекцію. І тому там передбачається карантинне відділення. Але коли ці притулки почали створюватися, то не скрізь була можливість виконати ці вимоги зразу ж. Саме так сталося і в Ізмаїльському притулку. Коли назріла необхідність у його створенні, було виділено колишню лікарню в селі Суворово, збудовану ще в 1912 році. Вкрай необхідний притулок отримав тісні приміщення, все там було пристосованим, кімнатки для карантину не знайшлося, і тому було вирішено всіх нових вихованців спочатку обстежувати в районній лікарні, а потім вже включати до дитячого колективу. Та життя вносить свої корективи: був холодний березень, треба було негайно забрати до притулку дитину, яка могла загинути через недбалість матері. Крім того, в селі відсутній водопровід, вода привізна, і звичайно ж через це існують свої складнощі із дотриманням санітарно-гігієнічного режиму. Дитина ж виявилася носієм дизентерії, і через контактно-побутовий шлях передачі захворіли й інші. Ми обстежили дітей, пролікували, треба було провести ще й фагування. А де ж взяти на це гроші? Це був 2006 рік. Притулок звернувся за допомогою до нас. Ми зібрали гроші на фагування дітей.

А в серпні ми традиційно проводимо акцію «Підготуємо дитину до школи». Два роки тому Білгород-Дністровська міська санепідстанція підготувала дітям і швейну машину, і пральну. Практично кожна станція готує дітям подарунки так, аби вони їх отримували щомісяця. І на Новий рік, на Різдво, на Великдень – теж.
Тепер в «Гніздечку» 25 вихованців, вони вже мешкають в новому прміщенні, так як у 2008 році притулок перейшов до реконструйованого згідно проекту дитсадка, який вже відповідає нормативним вимогам. Тепер там є і карантинне відділення, що значно спрощує роботу закладу. Для дітей створено дуже хороші умови – вихованці старшої вікової групи мешкають по троє-четверо в кімнатах ( а то було, що й по десять діток в одній кімнаті).
– А взагалі діти якого віку в притулку?
– З трьох до вісімнадцяти років. До трьох років цими дітьми опікуються будинки дитини.
Всього в області 15 притулків. Специфіка міських і районних притулків відрізняється. Якщо в місті Одесі «підбирають» безпритульних дітей під час рейдів ( частіше всього тих, хто жебрує, бомжує, дехто з них пов'язаний з криміногенним світом…)
– У більшості, мабуть, немає батьків?
– Частіше всього вони у них є, але то такі батьки! Як ми кажемо: асоціальні. Вони своїми дітьми не займаються, ці діти у розпорядженні вулиці.
А в сільських районах без батьківського догляду опиняються діти з неблагополучних сімей, частіше всього там, де батьки п’ють, не піклуються про них, вони голодні, недогляджені. Дітей беруть до притулку тимчасово з тих міркувань, що, можливо, сім’я візьме себе, як-то кажуть, в руки, опам’ятається і тоді їй повертають дитину. Коли ж цього не станеться, збирають документи і влаштовують дитину в інтернат.
А ще є діти-втікачі, які часто приховують, хто вони і звідки, де їхні батьки.
– Часто в газетах можна прочитати оголошення. Це батьки шукають своїх дітей?
– Ні, батьки, від яких втікають діти, на жаль, частіше всього їх не розшукують! Цим займається спеціальна служба розшуку дітей, яка все з’ясовує. Адже неможливо влаштувати дитину в інтернат без відповідних документів, і ось за короткий термін в три місяці, поки вона знаходиться в притулку, треба все зробити. А тим часом дитиною опікується притулок. Треба не тільки доглянути, надати медичну допомогу, одягнути і нагодувати, а й провести соціальну реабілітацію. Причому деякі діти навіть писати не вміють, тому в притулках часто формуються досить складні групи вирівнювання, і все це треба встигнути за короткий термін – три місяці. Крім того, цю маленьку зневірену, занедбану дитину треба ще й душевно відігріти, щоб вона знала, що у житті є ще й світлі сторони. Що не всі ж таки люди злі, що ій треба вчитися жити в суспільстві і взагалі – те життя, яке вона вела до цих пір, недостойне гідності людини, вона має право на інше, в якому добро і злагода, здійснення мрій. В якому існує довіра і любов до людини.
Зважаючи на нагальну необхідність, у нас тепер створюються не просто притулки, а центри соціальної реабілітації, де діти можуть перебувати до дев’яти місяців, що, звичайно, поліпшує підготовку, робить більш повноцінною соціальну адаптацію. У нас в області такі центри є в Одесі та Ізмаїлі.
– Назвіть, будь ласка, інші притулки, які діють в області.
– Нагадаю, що їх у нас п'ятнадцять. Дуже хороший притулок в місті Одесі – «Світанок», він знаходиться в колишньому дошкільному закладі, реконструйованому і добре облаштованому, притулок №1. Я вважаю, це дуже добре, що вони розташовані саме в колишніх дитсадках, що ці будівлі дістались дітям. Добрий ремонт зробили в приміщеннях притулку «Буслик» (Кодимський район). Це те, що я сама бачила.

Декілька років пустував пришкільний інтернат в Тарутино, тепер там працює притулок, у майбутньому планується відкриття центру реабілітації. Там зручно – територія хороша, поруч школа, і діти з центру реабілітації мають змогу її відвідувати, спілкуючись з іншими дітьми, не обмежуючи себе реабілітаційним закладом.
– Знаєте, важко збагнути, як це можна кинути свою дитину напризволяще, але ж ситуації, за яких діти стають «нічиїми», мабуть, дуже різні!
– Осмислюючи цю важку проблему, можна помітити, що зараз до батьківських обов’язків все більше людей ставляться простіше, але ж знову через соціальні негаразди і загальне зубожіння. Звичайно, можна осуджувати жінку, яка кинула своїх дітей на власну маму, щоб заробити для них копійку за кордоном, а можна і зрозуміти. А тим часом її діти через недогляд потрапили до притулку, або ж стара бабуся сама їх привезла, бо ні виховувати, ні доглядати їх не має змоги. Але ж відповідальність, звичайно, найперше – на батьках.
І хоч державний притулок ніяк не замінить дитині сімейне вогнище, домівку, вона не може залишатися за межами уваги всього суспільства, людей, які можуть хоч що-небудь змінити у її житті на краще.
Поліна Овчинникова
Комментарии (0)