Инфекционный контроль
Инновации в медицине - здоровье нации
Последние новости
17 ноя 2018, 13:58
От предупреждения отдельных заболеваний – к улучшению здоровья всего общества ...
Львівський медичний форум 2018

Нужна ли страховая медицина

» » » Зупинити гепатит в Україні - спільний обов'язок держави та громадськості

Зупинити гепатит в Україні - спільний обов'язок держави та громадськості

21 май 2010, 19:53    admin
0 комментариев    3 114 просмотров
Зупинити гепатит в Україні - спільний обов'язок держави та громадськості19 травня 2010 року в центральному апараті Міністерства охорони здоров'я України відбулася прес-конференція, приурочена до Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами . Всім працівникам МОЗ України та журналістам було запропоновано здати тест на гепатит. Учасниками прес-конференції виступили: перший заступник Міністра охорони здоров'я України Василь Лазоришинець, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності "Інфекційні хвороби" Ірина Боброва, старший медичний фахівець (команда з ВІЛ/СНІД/ІПСШ вірусний гепатит, підрозділ інфекційних хвороб, Європейське регіональне бюро ВООЗ) Ірина Єрамова, голова Громадської Ради МОЗ України Олег Мусій та голова ВГО "Зупинимо гепатит" Ольга Гаврилова.

"Україна потерпає від найтяжчої епідемії гепатиту серед країн Європи та СНД. Сьогодні держава визнала цю проблему та готова разом з громадськими організаціями допомогти вирішити її", - зазначив Василь Лазоришинець, додавши, що в Україні існує мало інформації про гепатит С, тоді як група вірусних гепатитів, найбільш небезпечними серед яких є В і С, швидко поширюються у нашій країні і приводить до хронічного перебігу хвороби з несприятливими наслідками.

Сьогодні, за даними ВООЗ, число носіїв вірусу гепатиту В у світі досягає 350-500 млн, а людей, у яких виявлені маркери гепатиту С, - понад 180 млн. Кількість людей, інфікованих вірусом ГС вже сьогодні в десятки разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих, а, за прогнозами фахівців, до 2015-2020 років число хворих ще подвоїться. Як відомо, гострий гепатит В переходить у хронічну форму в 5-10% випадках, а гепатит С - у 75-85%. Більше 70% всіх хронічних гепатитів вірусної природи пов'язані саме з вірусом гепатиту С в Європейському регіоні.

Водночас, більша частина українських пацієнтів не знають про своє захворювання, не знають про те, як захистити себе від цього недугу, не знають, яку небезпеку несе в собі ГС.

Заступник Міністра охорони здоров'я України Василь Лазоришинець наголосив, що у світі Гепатит С визнаний виліковним. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №157 про "деякі питання реєстрації, обліку та звітності по інфекційним хворобам" підлягав статистичній звітності "Вірусний гепатит, в тому числі А, гепатит В, гепатит С", переважно гострі (жовтячні) форми. В результаті стерті форми гепатиту С, які перебігають без жовтяниці та виражених клінічних проявів і становлять більшість всіх випадків - до 85% "випадали" із статистичного поля зору. Тому нині склалася така вкрай небезпечна ситуація, коли офіційна статистика не відображає існуючу ситуацію, підкреслює Василь Лазоришинець.

"Хронічний гепатит С багато років у людей протікає безсимптомно, за що отримав відому назву "ласкавий вбивця". Більшість інфікованих, у яких було виявлено ВГС навіть не здогадувалися про свій статус (навіть у поінформованій Франції під час скринінгових обстежень таких виявилося 80%). Адже зазвичай мало хто відносить себе до груп ризику (чомусь у суспільстві вкоренилася думка, що гепатит - це хвороба наркоманів). Натомість основним джерелом інфікування до 1996 року, коли почали перевіряти донорів, було переливання крові та її компонентів", - розповідає голова ВГО "Зупинимо гепатит" Ольга Гаврилова.

За словами пані Гаврилової, нині шанси такого зараження значно зменшилися, однак їх перелік залишається переконливим для того, аби запідозрити себе під номером 12 (кожен 12-й житель планети інфікований гепатитом В або С).

""Підхопити" вірус можна в тату-салоні, під час оформлення пірсінгу, в манікюрному кабінеті, під час голковколювання чи лікування у стоматолога, внаслідок операції та інших медичних процедур, пов'язаних з ін'єкціями (все залежить від добросовісності обслуговуючого персоналу). Навіть якщо ви колись користувалися манікюрними ножицями подруги чи лезом друга - пройдіть тестування, якщо хочете переконатися у безпечності такого "обміну"", - радить голова ВГО "Зупинимо гепатит".

"Ми живемо в напівцивілізованому світі, тому, що мало обізнані про небезпеку, яка загрожує нам. Брак просвітницької роботи з боку держави намагаються компенсувати громадські організації. Приміром, восени минулого року ми створили Всеукраїнську громадську організацію "Зупинимо гепатит", яка сьогодні вже увійшла до Міжнародного Альянсу боротьби з гепатитами (він представляє інтереси 200 груп пацієнтів більш ніж 50 країн). Саме Міжнародний Альянс започаткував проведення Всесвітнього дня боротьби з гепатитами, який проводиться 19 травня. В цей день ВГО проводить акції в Україні, мета яких - інформування населення про діагностику, лікування гепатитів С і В, а також привернення уваги уряду і громадських організацій до проблем інфікованих ВГС", - зазначає Ольга Гаврилова.

В свою чергу, заступник Міністра відзначає, що на державному рівні певні досягненням є. Такими можна вважати початок реєстрації хронічних форм вірусних гепатитів, введений з червня 2009р.: з метою удосконалення реєстрації хронічних парентеральних гепатитів 2 червня 2009 року затверджений Наказ №378, який передбачає реєстрацію хронічних гепатитів В та С. "Але, на жаль, пройде ще немало часу поки всі випадки хронічного ГС будуть зареєстровані із-за відсутності широкого скринінгу населення на його маркери. А між тим, за кордоном такі групи для скринінгу чітко визначені", - зауважує Василь Лазоришинець.

Що стосується державних програм по гепатиту С, то, за словами заступника Міністра, така програма була прийнята виключно для хворих з конфекцією - ХГС+ВІЛ. Спочатку в 2007-2008 роках препарати для лікування гепатиту С у ВІЛ-інфікованих, а саме пегільований інтерферон та рибавірин, забезпечувались за рахунок позики Світового банку. Мали місце 2 поставки за гроші Світового банку, які були розподілені в 20 регіональних Центрів профілактики та боротьби з ВІЛ-СНІДом за Наказом МОЗ України від 13.11.2007р. №707 та від 8.04.2009р. №222.

На 2009-2013 рр. передбачалось забезпечення діагностики та лікування ГС у ВІЛ-інфікованих за рахунок Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, яка була затверджена законом України, Верховною Радою 19.02.2009р. №1026-УІ, підписана Президентом України 16.03.2009р.

Планувалось також наступне фінансування: на 2010 рік - 190 48-тижневих курсів ПВТ (противірусна терапія. - Ред.), на 2011 р. - 120 курсів, на 2012 р. - 280 курсів ПВТ і на 2013 рік - 320 курсів ПВТ, з розрахункових потреб середньої вартості одного 48-тижневого курсу ПВТ - 103 510 грн. Планувалось також фінансування скринінгових серологічних досліджень на вірусні гепатити В та С.

Але, в програму було внесено тільки 20% фінансування від розрахункової потреби, котрі в 2009 році взагалі не були надані з державного бюджету. Подальші позитивні перспективи зупинив мораторій на державні програми, який був накладений в 2009 році. А далі всі державні та фінансові акценти зрушились в бік нового грипу А Н1N1. Про це повідомив перший заступник Міністра.

"І все ж таки не все так безнадійно - певна кількість українських пацієнтів все ж таки отримала безкоштовне лікування ХГС за рахунок регіональних програм та бюджетів. "Місцеві" - міські та обласні бюджети деяких регіонів настільки перейнялись проблемою, що створили і фінансували певні регіональні програми по гепатиту С. За гроші обласних бюджетів в 2008-2009 роках закуплялись препарати для лікування ГС в Харкові, Вінниці, Миколаєві, Житомирі, Донецьку, Запоріжжі, Полтаві, Сумах", - зазначає Василь Лазоришинець.

Прес-служба МОЗ України

Комментарии